Biljke Mesozderke
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Biljke Mesozderke

Forum za ljubitelje Biljaka mesozderka
 
Engleska verzijaEngleska verzija  PrijemPrijem  PortalPortal  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  
Biljke Mesozderke
Novosti
Trenutno nema novih vesti
Pristupi
Korisničko ime:
Šifra:
Pristupi automatski pri svakoj poseti: 
:: Zaboravio sam šifru
Ko je trenutno na forumu
Imamo 1 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 1 Gost

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 13 dana Pet Mar 10, 2023 1:14 pm
Statistike
Imamo 57 registrovanih korisnika
Najnoviji registrovani član je qazxsw12

Naši korisnici su poslali ukupno 294 članaka u 60 teme
Facebook
Facebook grupa
Baneri

 

 Dionaea muscipla

Ići dole 
+9
dingospo shugi
ikobp
njepar
Nevena
Aleksa
milossssss
VUCKO-91
cephastron
Borcanin
13 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4  Sledeći
AutorPoruka
Borcanin
Urednik
Urednik
Borcanin


Broj poruka : 21
U.C.B.M. Poeni : 5156
V.I.P. Poeni : 34
Datum upisa : 08.10.2010
Lokacija Lokacija : Beograd - Borca

Dionaea muscipla Empty
PočaljiNaslov: Dionaea muscipla   Dionaea muscipla EmptySub Dec 18, 2010 2:53 pm

Opis biljke:

Potiče iz močvarnih krajeva Severne i Južne Karoline. Njeni listovi su podeljeni na dva jednaka dela, na čijim obodima se nalaze bodlje. Crvena boja njene unutrašnjosti privlači insekte, koji kad dotaknu dlačice (ima ih po tri u svakoj polovini) aktiviraju zatvaranje lista. Zatvaranje lista odigrava se veoma brzo, za pola sekunde i insekt biva zarobljen u rešetki lista. Aktiviranjem enzima, i materijama bogatim pepsinima biljka vari plen. Proces varenja može trajati i 10 dana, dok se listovi opet ne otvore i budu spremni za lov. Jedan list je u mogućnosti da ponavlja ovaj proces varenja 3-4 puta, nakon čega se suši i otpada.


Nacin uzgajanja

Zemljište: mešavina treseta (najbolje sfagnum) i perlita u odnosu 70:30.
Presadjivanje se vrši godišnje ili svake druge godine u rano proleće
Za zalivanje se upotrebljava isključivo destilovana, odnosno, dejonizovana voda ili kišnica - zemljište mora stalno biti vlažno, ali ne i suviše natopljeno
Kao i kod svih mesožderki, prihrana djubrivima je nepotrebna i često štetna. Ipak, ukoliko su insekti hronično nedostupni, može se upotrebiti djubrivo kisele reakcije.
Muholovke tokom perioda rasta (proleće -leto) traže dosta svetlosti i direktnog sunca. Ukoliko se želi postići delimično crvena boja lista, biljka mora biti izložena direktnom suncu barem 4 sata dnevno. U suprotnom, ona će ostati u celosti zelena. Muholovke najbolje uspevaju na južnom i jugo-istočnom prozoru. U vreme letnjih vrućina, poželjna je istočna strana, kako bi se izbegle opekotine na listovima.


Razmnozavanje

Postoje tri nacina razmnozavanja ove vrste mesozderke.Prva je da se na prolece odvoje mladice od glavne biljke.Moze se razmnozavati i reznicom-listom tako sto se list otkine iz samog korena,a onda se zabode u treset i ceka da potera nova biljka.Treci nacin je sejanje semena koje biljka proizvede u prolece.


Saveti:

Zimsko mirovanje :
manje svetlosti i niža temperatura inicira ovaj period, koji je za biljku izuzetno važan, takoreći obavezan. Muholovka mora proći period hibernacije od oko 3 meseca. To znači da mora biti na niskim temperaturama (ali nikako ispod nule) i sa malo svetlosti. Zalivanje se tada znatno redukuje i potrebno je da zemlja bude samo blago vlažna (nikako suva!). Ukoliko je temperatura niža (otprilike 1-5 stepeni), biljka će ući u stadijum duboke hibernacije, pa se može držati na potpuno mračnom mestu (frižider ili garaža), a svi listovi će verovatno otpasti. Ukoliko je temperatura viša (otprilike 6-12 stepeni), potrebna je izvesna količina svetla, a listovi će se verovatno održati i tokom zime.
Metoda sa frižiderom ima svoje prednosti ukoliko nemate adekvatnih uslova za drugi vid hibernacije. Tada je potrebno izvaditi lukovicu, skinuti sve listove, uvaljati je u tanak sloj vlažnog treseta, isprskati sa razblaženim fungicidom (opet sa destilovanom vodom) i staviti u zip-lok kesicu, pa u frižider . U kasnu zimu/rano proleće lukovicu zasadite u uobičajeni substrat za muholovke.


Nazad na vrh Ići dole
http://www.palma.forumotion.com
cephastron
Admin
Admin
cephastron


Broj poruka : 131
U.C.B.M. Poeni : 6626
V.I.P. Poeni : 88
Datum upisa : 21.03.2010
Godina : 27
Lokacija Lokacija : Krusevac
Hobi Hobi : Biljke mesozderke

Dionaea muscipla Empty
PočaljiNaslov: Re: Dionaea muscipla   Dionaea muscipla EmptySub Dec 18, 2010 3:55 pm

Nazad na vrh Ići dole
https://biljkemesozderke.serbianforum.info
Borcanin
Urednik
Urednik
Borcanin


Broj poruka : 21
U.C.B.M. Poeni : 5156
V.I.P. Poeni : 34
Datum upisa : 08.10.2010
Lokacija Lokacija : Beograd - Borca

Dionaea muscipla Empty
PočaljiNaslov: Re: Dionaea muscipla   Dionaea muscipla EmptySre Jan 12, 2011 11:46 am

Da ubacim koju sliku.Na sledecim slikama su moje mesozderke.I samo da pokazem koliko brzo rastu i bujaju. Very Happy

Napravio sam jedan pregled:
Na prvoj slici je biljka slikana u novembru 2009. godine.
Na drugoj slici se moze videti da je ona ista biljka rasadjena i slikana u julu 2010. godine.
Na trecoj slici je biljka slikana u septembru 2010. godine.

A ove zime sam iz jedne saksije dobio 6 novih,dok ovu drugu jos nisam rasadjivao. farao

Dionaea muscipla Mesozderka

Dionaea muscipla Mesozderka1

Dionaea muscipla Mesozderka2



Nazad na vrh Ići dole
http://www.palma.forumotion.com
Borcanin
Urednik
Urednik
Borcanin


Broj poruka : 21
U.C.B.M. Poeni : 5156
V.I.P. Poeni : 34
Datum upisa : 08.10.2010
Lokacija Lokacija : Beograd - Borca

Dionaea muscipla Empty
PočaljiNaslov: Re: Dionaea muscipla   Dionaea muscipla EmptySre Jan 12, 2011 3:09 pm

A evo kako sad izgleda

Dionaea muscipla Picture005so
Nazad na vrh Ići dole
http://www.palma.forumotion.com
VUCKO-91
Urednik
Urednik
VUCKO-91


Broj poruka : 47
U.C.B.M. Poeni : 5034
V.I.P. Poeni : 10
Datum upisa : 17.03.2011
Lokacija Lokacija : NS
Hobi Hobi : bass gitara

Dionaea muscipla Empty
PočaljiNaslov: Re: Dionaea muscipla   Dionaea muscipla EmptyČet Mar 17, 2011 9:41 am

Juce sam je kupio, jel dovoljo za pocetak da kupim destilovanu vodu i da je stavim u neku posudu iz koje ce da upija vodu? Za sada je u onoj maloj saksijici , kontam da ce joj dugo to biti dovoljno prostora...
Nazad na vrh Ići dole
cephastron
Admin
Admin
cephastron


Broj poruka : 131
U.C.B.M. Poeni : 6626
V.I.P. Poeni : 88
Datum upisa : 21.03.2010
Godina : 27
Lokacija Lokacija : Krusevac
Hobi Hobi : Biljke mesozderke

Dionaea muscipla Empty
PočaljiNaslov: Re: Dionaea muscipla   Dionaea muscipla EmptyPet Mar 18, 2011 8:34 pm

Hoce, tu ce joj biti dovoljno prostora za otprilike 2 god ako imas kisnicu mozes i nju upotrebiti Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
https://biljkemesozderke.serbianforum.info
VUCKO-91
Urednik
Urednik
VUCKO-91


Broj poruka : 47
U.C.B.M. Poeni : 5034
V.I.P. Poeni : 10
Datum upisa : 17.03.2011
Lokacija Lokacija : NS
Hobi Hobi : bass gitara

Dionaea muscipla Empty
PočaljiNaslov: Re: Dionaea muscipla   Dionaea muscipla EmptyPet Mar 18, 2011 8:45 pm

Andrew , hvala ti puno! Smile
Bas mi je stalo do ove biljke pa bih da se potrudim oko nje , jer su mi svi pricali da im pre ili kasnije ugine, pa ako bi jos mogao da mi kazes na sta trebam da pazim jos da se ne bi desilo da ugine. Tipa , temperature, zalivanje i tako to... Jel ta posudica mora uvek da bude puna vode ili moram da pazim oko toga da mi zemljista ne bude previse vlazno?
Nazad na vrh Ići dole
cephastron
Admin
Admin
cephastron


Broj poruka : 131
U.C.B.M. Poeni : 6626
V.I.P. Poeni : 88
Datum upisa : 21.03.2010
Godina : 27
Lokacija Lokacija : Krusevac
Hobi Hobi : Biljke mesozderke

Dionaea muscipla Empty
PočaljiNaslov: Re: Dionaea muscipla   Dionaea muscipla EmptyPet Mar 18, 2011 8:58 pm

Leti ta posudica mora da bude puna uvek, zimi pazis da se saksija ne osusi. Voli direktno sunce i ako pusti cve trebalo bi da se odreze da bi se biljka orjentisala na svoji rast. Jedina zemlja za sadjenje ove biljke je beli treset pH vrednosti 4.5. Kada dodje jesen trebalo bi da ti bude saksija puna malih biljcica. A kada dodje zima prebacuj na hladno mesto da -5 stepeni i tako sve u krug Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
https://biljkemesozderke.serbianforum.info
VUCKO-91
Urednik
Urednik
VUCKO-91


Broj poruka : 47
U.C.B.M. Poeni : 5034
V.I.P. Poeni : 10
Datum upisa : 17.03.2011
Lokacija Lokacija : NS
Hobi Hobi : bass gitara

Dionaea muscipla Empty
PočaljiNaslov: Re: Dionaea muscipla   Dionaea muscipla EmptyPon Mar 21, 2011 12:20 am

A gde da nadjem -5 stepeni ? Smile
Jel onda moze sve vreme da bude na prozoru ili da je drzim unutra u sobi?
Nazad na vrh Ići dole
Borcanin
Urednik
Urednik
Borcanin


Broj poruka : 21
U.C.B.M. Poeni : 5156
V.I.P. Poeni : 34
Datum upisa : 08.10.2010
Lokacija Lokacija : Beograd - Borca

Dionaea muscipla Empty
PočaljiNaslov: Re: Dionaea muscipla   Dionaea muscipla EmptyČet Mar 24, 2011 12:43 pm

Ne mora bas -5 stepeni.Biljci najvise odgovara temperatura od oko +5.Moze i koji stepen nize,a moze i vise samo je mnogo vazno da biljka ima zimski san,kada miruje i sprema se za prolece.Znaci biljku u prohladnu prostoriju,moze a i ne mora na prozor,zemlja UVEK mora biti vlazna.Nije potrebno da saksija stoji u vodi(kao leti),ali zemlju moras redovno zalivati destilovanom vodom/kisnicom.Zima je prosla i biljku slobodno iznesi napolje. Wink Ako imas jos pitanja pitaj.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.palma.forumotion.com
VUCKO-91
Urednik
Urednik
VUCKO-91


Broj poruka : 47
U.C.B.M. Poeni : 5034
V.I.P. Poeni : 10
Datum upisa : 17.03.2011
Lokacija Lokacija : NS
Hobi Hobi : bass gitara

Dionaea muscipla Empty
PočaljiNaslov: Re: Dionaea muscipla   Dionaea muscipla EmptyPet Mar 25, 2011 11:25 am

Pa poprilicno sam shvatio kako je treba gajiti, samo mi jos treba malo prakse! Smile
Imam nedoumice jos oko nekih stvari... Kad nastupa taj period zimskog sna, koji je to mesec, otprilike i kad se to zavrsava ? Da znam kad da sklonim biljku. Sto se tice zalivanja, ja sam nju dobio u nekoj maloj saksijici od Garden plant firme, zalivam je tako da je uglavnom zemljiste vlazno kad se pipne... Posto je zalivam onako kroz posudicu ispod, al sve se opterecujem time da cu preterati ida ce mi uvenuti, pa zato toliko i ispitujem kako treba da zalivam! Nadam se da dobro to radim. Kad primetim da je malo suvo, onda je zalivam, to je svakih 5 dana mozda... tako nesto...
E sad, ja kad god vidim nekog insekta gledam da joj ubacim da jede. Citao sam da je to opasno i da mogu da je prehranim. Jel to istina ili je dobro za nju da jede insekte? jednom 3-4 dana ako nadjem nesto ja joj ubacim! Smile

Nazad na vrh Ići dole
milossssss
Novi clan
Novi clan
milossssss


Broj poruka : 4
U.C.B.M. Poeni : 4800
V.I.P. Poeni : 0
Datum upisa : 26.03.2011

Dionaea muscipla Empty
PočaljiNaslov: Re: Dionaea muscipla   Dionaea muscipla EmptySub Mar 26, 2011 3:46 pm

Moze li mi neko reci gde u Bg mogu naci ovu veoma zanimljivu biljku?Ili dal se moze kupiti preko interneta negde?Smile Hvala unapred na odgovoru!!! Smile
Nazad na vrh Ići dole
cephastron
Admin
Admin
cephastron


Broj poruka : 131
U.C.B.M. Poeni : 6626
V.I.P. Poeni : 88
Datum upisa : 21.03.2010
Godina : 27
Lokacija Lokacija : Krusevac
Hobi Hobi : Biljke mesozderke

Dionaea muscipla Empty
PočaljiNaslov: Re: Dionaea muscipla   Dionaea muscipla EmptyNed Mar 27, 2011 7:42 am

Ima je u Krusevcu, nisam siguran gde moze da se nadje u Beogradu
Nazad na vrh Ići dole
https://biljkemesozderke.serbianforum.info
milossssss
Novi clan
Novi clan
milossssss


Broj poruka : 4
U.C.B.M. Poeni : 4800
V.I.P. Poeni : 0
Datum upisa : 26.03.2011

Dionaea muscipla Empty
PočaljiNaslov: Re: Dionaea muscipla   Dionaea muscipla EmptyNed Mar 27, 2011 6:50 pm

Zna li iko dal je ima gde u Bg?Ili dal bi mi neko poslao pouzecem?
Nazad na vrh Ići dole
VUCKO-91
Urednik
Urednik
VUCKO-91


Broj poruka : 47
U.C.B.M. Poeni : 5034
V.I.P. Poeni : 10
Datum upisa : 17.03.2011
Lokacija Lokacija : NS
Hobi Hobi : bass gitara

Dionaea muscipla Empty
PočaljiNaslov: Re: Dionaea muscipla   Dionaea muscipla EmptyUto Mar 29, 2011 3:30 pm

Sigurno ima negde u bg, raspitaj se malo po nekim cvecarama... Pitaj na sajtu svet biljaka, tamo ih ima dosta iz bg.
Nazad na vrh Ići dole
milossssss
Novi clan
Novi clan
milossssss


Broj poruka : 4
U.C.B.M. Poeni : 4800
V.I.P. Poeni : 0
Datum upisa : 26.03.2011

Dionaea muscipla Empty
PočaljiNaslov: Re: Dionaea muscipla   Dionaea muscipla EmptyUto Mar 29, 2011 3:51 pm

Pitao sam na sajtu -Svet Biljaka- Kazu da ce mozda biti na izlozbi cveca u BG!
Nazad na vrh Ići dole
VUCKO-91
Urednik
Urednik
VUCKO-91


Broj poruka : 47
U.C.B.M. Poeni : 5034
V.I.P. Poeni : 10
Datum upisa : 17.03.2011
Lokacija Lokacija : NS
Hobi Hobi : bass gitara

Dionaea muscipla Empty
PočaljiNaslov: Re: Dionaea muscipla   Dionaea muscipla EmptyUto Mar 29, 2011 8:36 pm

E pa da, ja sam tako ovde kupio na sajmu proleca, koji je bio kao sajam cveca...
Nazad na vrh Ići dole
cephastron
Admin
Admin
cephastron


Broj poruka : 131
U.C.B.M. Poeni : 6626
V.I.P. Poeni : 88
Datum upisa : 21.03.2010
Godina : 27
Lokacija Lokacija : Krusevac
Hobi Hobi : Biljke mesozderke

Dionaea muscipla Empty
PočaljiNaslov: Re: Dionaea muscipla   Dionaea muscipla EmptySre Mar 30, 2011 12:28 pm

super, nisu one mnogo skupe Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
https://biljkemesozderke.serbianforum.info
VUCKO-91
Urednik
Urednik
VUCKO-91


Broj poruka : 47
U.C.B.M. Poeni : 5034
V.I.P. Poeni : 10
Datum upisa : 17.03.2011
Lokacija Lokacija : NS
Hobi Hobi : bass gitara

Dionaea muscipla Empty
PočaljiNaslov: Re: Dionaea muscipla   Dionaea muscipla EmptyČet Mar 31, 2011 1:38 pm

U Novom Sadu sam ja platio neki dan 490din, otprilike im je to cena.
Nazad na vrh Ići dole
VUCKO-91
Urednik
Urednik
VUCKO-91


Broj poruka : 47
U.C.B.M. Poeni : 5034
V.I.P. Poeni : 10
Datum upisa : 17.03.2011
Lokacija Lokacija : NS
Hobi Hobi : bass gitara

Dionaea muscipla Empty
PočaljiNaslov: Re: Dionaea muscipla   Dionaea muscipla EmptyČet Mar 31, 2011 1:55 pm

Imam jedno pitanje, na krajevima onog dela biljke koji zapravo jede insekte, ima onih malih igliica, e sad te iglice su pocele da potamnjuju, jel to znaci da je pocela da vene ili sta ?
Nazad na vrh Ići dole
cephastron
Admin
Admin
cephastron


Broj poruka : 131
U.C.B.M. Poeni : 6626
V.I.P. Poeni : 88
Datum upisa : 21.03.2010
Godina : 27
Lokacija Lokacija : Krusevac
Hobi Hobi : Biljke mesozderke

Dionaea muscipla Empty
PočaljiNaslov: Re: Dionaea muscipla   Dionaea muscipla EmptyNed Apr 03, 2011 6:24 pm

jedan list moze samo 3 puta da se zatvori. Posle toga propada taj list. Ali ubrzo stize novi koji ce moci isto 3 puta da se zatvori i sve u krug. Mozes li slike da ubacis? Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
https://biljkemesozderke.serbianforum.info
VUCKO-91
Urednik
Urednik
VUCKO-91


Broj poruka : 47
U.C.B.M. Poeni : 5034
V.I.P. Poeni : 10
Datum upisa : 17.03.2011
Lokacija Lokacija : NS
Hobi Hobi : bass gitara

Dionaea muscipla Empty
PočaljiNaslov: Re: Dionaea muscipla   Dionaea muscipla EmptyPon Apr 04, 2011 11:12 pm

nemam digitalni, al' videcu sa cimerovim telefonom, nesto cu srediti pa cu da nabacim. Imam jos jedan problem,
jednu noc mi je ostala napolju i od tada mi se nekako jako sporo zatvara, al bas jako sporo! Da nije to mozda sto sam joj vec dosta nekih buba dao da jede, pa joj treba pauza sa insektima ?
Nazad na vrh Ići dole
cephastron
Admin
Admin
cephastron


Broj poruka : 131
U.C.B.M. Poeni : 6626
V.I.P. Poeni : 88
Datum upisa : 21.03.2010
Godina : 27
Lokacija Lokacija : Krusevac
Hobi Hobi : Biljke mesozderke

Dionaea muscipla Empty
PočaljiNaslov: Re: Dionaea muscipla   Dionaea muscipla EmptyUto Apr 05, 2011 7:08 pm

nije njoj potrebno mnogo insekta, ona sama lovi kada joj treba 2-3 puta u dva meseca Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
https://biljkemesozderke.serbianforum.info
Borcanin
Urednik
Urednik
Borcanin


Broj poruka : 21
U.C.B.M. Poeni : 5156
V.I.P. Poeni : 34
Datum upisa : 08.10.2010
Lokacija Lokacija : Beograd - Borca

Dionaea muscipla Empty
PočaljiNaslov: Re: Dionaea muscipla   Dionaea muscipla EmptyPet Apr 08, 2011 12:07 pm

VUCKO-91 ::
nemam digitalni, al' videcu sa cimerovim telefonom, nesto cu srediti pa cu da nabacim. Imam jos jedan problem,
jednu noc mi je ostala napolju i od tada mi se nekako jako sporo zatvara, al bas jako sporo! Da nije to mozda sto sam joj vec dosta nekih buba dao da jede, pa joj treba pauza sa insektima ?

poznato je da se preko zime(kada je hladno) zamke sporo ili uopste ne zatvaraju,a kod tebe je verovatno slucaj da su zamke proslogodisnje pa zato,inace kad krenu na prolece novi,zdravi listovi videces kako se zatvaraju u delicu sekunde.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.palma.forumotion.com
VUCKO-91
Urednik
Urednik
VUCKO-91


Broj poruka : 47
U.C.B.M. Poeni : 5034
V.I.P. Poeni : 10
Datum upisa : 17.03.2011
Lokacija Lokacija : NS
Hobi Hobi : bass gitara

Dionaea muscipla Empty
PočaljiNaslov: Re: Dionaea muscipla   Dionaea muscipla EmptySub Apr 09, 2011 9:59 pm

E hvala vam puno! Cim nabavim USB za telefon, eto i slika, pa da mi otprilike kazete jel s njom sve u redu i otprilike starost...
Pa da, uglavnom se sporo zatvaraju, mora bas da se iznjakaju iglice sa necim da bi zatvorila.
Ima bas lep snimak kako ona zatvara u BBC seriji dokumentaraca koja se zove Life gde se ona mnogo mnogo brze zatvara! Tu postoji posebna epizoda Plants, gde se moze jako lepo videti kako lovi, kako joj izlazi cvet i to sve snimano sa HD kamerama...btw ako ste ljubitelji prirode generalno, obavezno nabavite tih 10 life epizoda , stvarno su fanatazija, mislim da je to mozda cak i najskuplji dokmentarac koji je ikad napravljen, jer su neki delovi snimani bukvalno mesecima sa najskupljom opremom...
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Dionaea muscipla Empty
PočaljiNaslov: Re: Dionaea muscipla   Dionaea muscipla Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Dionaea muscipla
Nazad na vrh 
Strana 1 od 4Idi na stranu : 1, 2, 3, 4  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Biljke Mesozderke :: Dionaea muscipula :: Dionaea muscipula-
Skoči na: